Кафетин колд макс кесички
Опис: Кафетин колдмакс претставува комбиниран препарат што се употребува за ублажување на симптомите поврзани со настинка и со грип, како и за ублажување болка, болка во грлото, главоболка, назална конгестија и за намалување на зголемената телесна температура. Парацетамол ја ублажува болката (аналгетик). Ефективен е против болки, вклучувајќи и главоболка, како и за намалување на телесната температура (антипиретик). Фенилефрил хидрохлоридот (назален деконгестив) го намалува отокот во носните патишта, со што се олеснува назалната конгестија и се намалува притисокот којшто може да предизвика главоболка.
Состав: Активни супстанци: парацетамол и фенилефрил хидрохлорид. Една кесичка содржи 1000mg парацетамол и 12,2 фенилефрин хидрохлорид (еквивалентно на 10mg фенилефрин, база).
Caffetin Cold Max kesi
Përshkrimi: Caffetin Coldmax është një preparat i kombinuar që përdoret për lehtësimin e simptomave të ftohjes dhe gripit, si dhe për lehtësimin e dhimbjes, dhimbjes së fytit, dhimbjes së kokës, kongjestionit të hundës dhe uljes së temperaturës. Paracetamoli lehtëson dhimbjet (analgjezik). Është efektiv kundër dhimbjeve, duke përfshirë dhimbjen e kokës, si dhe për uljen e temperaturës së trupit (antipiretik). Hidrokloridi i fenilefrinës (dekongestant i hundës) redukton ënjtjen në rrugët e hundës, gjë që lehtëson kongjestionin e hundës dhe zvogëlon presionin që mund të shkaktojë dhimbje koke.
Përbërja: Substancat aktive: paracetamol dhe hidroklorur fenilefrinë. Një qese përmban 1000 mg paracetamol dhe 12,2 hidroklorur fenilefrinë (ekuivalente me 10 mg fenilefrinë, bazë).
Коментари
Се уште нема коментари за овој производ.